2013. július 31., szerda

Gyermekülések I - menetiránnyal szembe vagy háttal?


Miután egyre több információt sikerült összegyűjtenem és ennek megfelelően válaszani gyermekülést, valamint elhelyezni az autóban, gondoltam hasznos lehet más számára is, ha egy helyen összegyüjtve talál erről információkat. Bár mindig igyekeztem a biztonságra törekedni, mégis találtam újdonságokat, melynek következtében gyökeresen megváltoztak Gyermekem autóban utazásának körülményei.
(Mivel igen bő a téma, igy felosztottam a post-ot több részre a könnyebb eligazodás érdekében, hogy mindenki azt olvashassa, amire a választ keresi. Bár szerintem érdemes az összeset átolvasni.)

Számomra megdöbbentő, hogy a legtöbb kezelési útmutatóban csak az található, hogy meddig használható a gyermekülés menetiránynak háttal és mely kor/súly elérése esetén menetiránnyal megegyezően. Az az információ azonban hiányzik, hogy a kisgyermek számára legbiztonságosabb menetiránynak háttal, ameddig a gyermekülés ezen módban való használatának határait el nem éri (súly vagy magasság, amelyik előbb következik be). Tehát ha eléri azt a súlyhatárt, ahonnan meg lehet forditani, akkor sem biztonságos a megforditása mindaddig, amig ki nem növi a menetiránynak háttal való utazás feltételeit.
1 éves kora körül mi is megforditottuk menetiránynak megegyezően, mondván, hogy elérte azt a súlyt, amit a használati útmutató ajánl és igy mi is jobban látjuk, biztos neki is jobb. Azután rátaláltam erre a kis filmre a youtube-on: https://www.youtube.com/watch?v=Q8gU9zzCGA8


Tanulságos kis film, amit egy nagypapa készitett az unokájával történtekről, hogy ezzel is felhivja a szülők figyelmét, mennyit számit egy esetleges balesetnél, ha gyermekünk menetiránynak háttal utazik az autóban és nem menetiránnyal megegyezően.
Röviden a kisfilm tartalma azok számára, akik nem beszélik az angol nyelvet:
A kisfiú és anyukája frontális ütközést szenvedtek, a kisfiú menetiránnyal megegyezően ült autósülésében mivel bőven elérte már azt a súlyhatárt, amellyel már igy utazhat. Az édesanyja mindig szabályosan bekötötte, a gyermekülés a hátsó ülésen volt. A biztonsági övek a gyermek testét a gyermekülésben tartják ütközés esetén, azonban a fej és a karok erőteljesen előre lendülnek. Ennek következtében a gerincvelő megfeszül, megnyúlik vagy akár el is szakadhat. "A fiatal gyermek koponyája a szó szoros értelmében leszakadhat a gerincvelőről az ütközés ereje miatt. Ezt gyakran belső lefejezésnek nevezik." A kisfiú nyaka eltört az ütközés következtében, mivel a feje hatalmas erővel előrelendült, majd visszacsapódott.
A gyermekülés funkciói tökéletesen működtek, a testét az üléshez rögzitették, de a fejet és nyakat semmi sem tartja menetiránnyal megegyező módban. Igy az szabadon előre tud lendülni, miközben a test az üléshez rögzül. Az erő ami a nyakra nehezedik 2 inch-ig (5,1 cm) nyújthatja a gerincvelőt, amelynek azonban 1/4 inch-es (0,6 cm) nyúlásra van szüksége ahhoz, hogy már elszakadjon. Ez okozhat teljes bénulást, vagy akár halált is. Az ütközési teszt menetiránynak háttal lévő módban megmutatja, hogy hogyan támasztja meg a gyerekülés ebben a módban a nyakat és a fejet. Ekkor a gyerekülés nyeli el azt a hatalmas erőt, ami a másik módban a gyermek nyakán van. Menetiránynak háttal beszerelt gyermekülésnél a gyermekre jóval kisebb erő hat, a fej, nyak és gerincvelő összhangban marad.


Menetiránnyal megegyezően: 40% az esély a komoly sérülésre, 300 kg terhelés a nyakon 48 km/h-ás ütközésnél.
Menetiránynak háttal: 8% az esély a komoly sérülésre, 50 kg terhelés a nyakon 48 km/h-ás ütközésnél .
A tanulmányok azt mutatják, hogy a gyermekek menetiránnyal megegyezően beszerelt gyermekülésben ülve, oldalütközés esetén is minimum négyszeresen nagyobb az esély arra, hogy megsérülnek. A gyermekülés ezen irányba való behelyezése többszörösen növeli a komoly sérülés esélyét.


A kisfiúnak csodával határos módon a gerincvelője nem szakadt el, a szorgos orvosi munkának és Isten kezének köszönhetően a nyaka helyre lett állitva, de még sok időnek kell eltelnie ahhoz, hogy újra a régi lehessen. Több műtétsorozaton kell átesnie, rehabilitáción, több év munkája eredményezi majd a teljes felépülést. Ha előbb tudták volna ezeket az információkat, akkor nem következett volna ez be. A képek magukért beszélnek szerintem. A nagypapa igen részletes kisfilmet készitett, benne találhatók tesztek is mindkét módról, akár egy felvételen, hogy milyen eredménnyel jár egy-egy frontális ütközés. Bár megemliti azt is, hogy sok európai országban, mint pl. Svédország a gyerekek 4 éves korukig vagy mig el nem érik a 25 kg-ot menetiránynak háttal utaznak, addig én Magyarországon nem vettem azt észre, hogy a gyerekboltokban többségében ennek megfelelő gyermekülés lenne. A legtöbb nem is forditható meg, csak egy irányba, menetiránnyal megegyezően köthető be. Ezek természetesen a nagyobb gyermekülések, nem a hordozók. A babahordozók nem köthetők be csak és kizárólag menetiránynak háttal és ez nem véletlen!

A kis film üzenete

Nem előzhetjük meg az ilyen baleseteket, de a komoly sérüléseket igen. Tartsuk gyermekünket menetiránynak háttal bekötött gyermekülésben ameddig csak lehet. Mig el nem éri a súlyhatárt vagy amig a gyermek feje a gyermekülés háttámlájának magassága alatt van. Amelyik előbb következik be, akkor meg kell forditani a gyermekülést. 

Bár azt hiszem a film nem emliti, de menetiránynak háttal bekötött gyermekülés esetén, a baleset során ritkán előfordulhat, hogy eltörik a gyermek lába vagy csipője. Ezek a sérülések azonban gyógyithatóak, szemben a gerincvelő sérüléssel szemben, amely akár halált is okozhat. Természetesen egyik sérülés sem jó, a lábtörés, csipőtörés se az, amit egy szülő a gyermekének szeretne. Azonban menetiránynak háttal bekötve a kisebb rossz választására van lehetőségünk.

Téves elgondolás az, hogy a gyermek menetiránynak háttal rosszabb körülmények között utazik. A babahordozóból persze még csak a háttámlát látja, de a hordozót leváltó gyermekülésből már ki fog látni a hátsó és oldalablakon is. A lábát nem kell, hogy lógassa, a hátsó ülés hátlapjának neki tudja támasztani. Persze ahogy nő egyre kisebb a lábtér, de nem vészesen kicsi. Egyébként svéd gyermeküléseknél van kiegészitő, amellyel a lábtér növelhető vagy már eleve olyan a gyermekülés konstrukciója. Ezzel Magyarországon végképp nem találkoztam. Sajnos a legtöbb svéd oldal nem angolul van, igy onnan nem nagyon tudok forditásokat csatolni. Azonban találtam egy weboldalat, amely röveden ir a fentiekről és akár rendelhető is tőlük gyerekülés: http://shop.carseat.se/  Magyarországra is szállitanak! Beleolvastam a honlapon található cikkekbe melyekben az irják, hogy a svédek, már több, mint 40 éve a menetiránynak háttal való utazás hivei és eszerint is fejlesztették/fejlesztik ki a gyermeküléseket.


Erre a képre a http://shop.carseat.se honlapján akadtam rá.


Be Safe gyermekülések Magyarországon itt is kaphatók: http://elefani.eu/spl/524588/BeSafe_autosules
A Be Safe is egy olyan márka, amely támogatja, hogy a gyermek minél tovább menetiránynak háttal utazhasson. Ezekkel az ülésekkel nincs tapasztalatom, nem ismerem őket, de az Elefáni üzlet oldalán úgy tűnik a képekről, mintha ezek az ülések lehetőséget adnának nagyobb lábtérre.

A hazai gyermekülések általában 18 kg-ig használhatók menetiránynak háttal. A svéd oldalon 25 kg-ig is találhatunk alkalmas gyermekülést. Fontos, hogy csak a gyártó által megadott súlyhatárig lehet a gyerekülést menetiránynak háttal használni, a gyártó által megadott súlyhatár után a gyerekülés nem képes ugyanazt a biztonságot nyújtani. Ugyanez érvényes a magasságra is. Ha a gyermek magasnövésű, bár a súlyhatáron még belül van, szintén nem szabad tovább használni a gyerekülést menetiránynak háttal bekötve. Ezek megszegése súlyos sérülésekre ad lehetőséget egy esetleges balesetnél és sajnos a gyermek "fizeti" meg az árát.

Ma már rengetegen dolgoznak külföldön, élnek rokonok külföldön és sokszor rendelhetők is a termékek külföldről. Ha a magyarországi kereskedelmi forgalomban nem találunk megfelelőt (pl. gyermekünk már 3 éves és még szeretnénk tovább menetiránynak háttal utaztatni, de a megfelelő ülés csak Svédországban kapható), akkor érdemes ismerős/rokon segitségét kérni, ha van rá lehetőség. Ha nem utazik senki arrafelé és nincsen sem ismerős, sem rokon, akkor megoldás lehet a gyermekülés rendelése külföldről. Ebben az esetben mindenképp figyeljünk arra, mielőtt rendelnénk, hogy az adott cég szállit-e Magyarországra, milyen garanciális lehetőségek vannak hazánkban, mennyibe kerül a szállitási költség. Csak megbizható helyről rendeljünk. Fontos tudnivaló, hogy az Európai Unió határain belül nem kell áfát fizetnünk a gyermekülésre, azonban ezen kivüli országok esetében igen.

Forrás: http://babyology.com.au







2013. július 29., hétfő

Peg Perego Primo Viaggo SIP 5/70 gyerekülés


Rengeteg gyerekülést lehet kapni manapság, de mi alapján döntsünk helyesen? Van aki hordozóval kezdi, van aki rögtön olyan gyerekülést választ, ami sokáig jó lesz. Utóbbi hátránya, hogy a babát állandóan ki-be kell rakosgatni, mig a legtöbb hordozó babakocsira csatlakoztatható és az alvó babát nem kell költöztetni. Kényelmes babának, mamának. :)  A legtöbb gyermekülés isofixes, de ha az autóban nincs, hagyományosan is beköthető. Vétel előtt azonban erről érdemes meggyőzödni. 
A további döntéshez először is át kell gondolni, hogy szeretnénk a gyerekülést az autóban elhelyezni. Menetiránnyal megegyezően vagy menetiránynak háttal. Utóbbi sokkal biztonságosabb a kicsik (4-5 éves korig) számára, hiszen ha mégis megtörténik a legrosszabb, hogy autónkkal balesetet szenvedünk, ebben a pozicióban a legvédettebb gyermekünk. A youtube-on is több videót lehet erről találni (pl http://www.youtube.com/watch?v=mGDis1VlUvM). Látszik, hogy egy kisgyermek mennyivel nagyobb sérülésnek van kitéve, ha menetiránnyal megegyezően ülve éri baleset. Javaslom mindenkinek, hogy nézzen utána és utána döntsön.
Másodszor az téves hit, hogy a gyermekek nem érzik jól magukat menetiránynak háttal. Igy is látnak több mindent, a lábuk nem csak lóg, egy megfelelő tükörrel pedig mi is láthatjuk éppen mit csinál gyermekünk és ő is láthat minket.
Harmadszor pedig alvó pozicióba sokkal könnyebben állitható igy a gyermekülés, nem fordulhat elő, hogy a hátsó ülés háttámlája miatt nem dönthető tovább. 













Ha a biztonság mellett döntöttünk, akkor az egyik legfontosabb paraméter, hogy hány kilóig engedélyezett a gyerekülés menetiránynak háttal való használata. A Peg Perego Primo Viaggo sip 5/70 ülésénél (továbbiakban csak Peg Perego) 20 kg a limit, ami elég jónak mondható. A másik paraméter, amit mindenképp számitásba kell venni, hogy a hátlap+fejtámasz mekkora magasságig felel meg. Például a Cybex Sirona Plus egy ötletes gyermekülés, de mégsem hozza azokat a paramétereket, mint a Peg Perego. Mindenesetre aki újszülött kortól választja nem jár rosszul a Sirona Plus-szal sem. De a Peg Perego tágasabb, 2 éves gyerkőc esetén a Sirona Plus már igen szűkös és egy hosszabb gyermeknél már gond a háttámla magassága is. Nekünk ez volt a személyes tapasztalatunk, mikor a gyerkőcöt belepróbáltuk az ülésbe. A Peg Perego-ban vidáman elfér 34 hónaposan is. :)
Ha sikeresen eldöntöttük, hogy melyik gyerekülést szeretnénk, akkor hátra lehet még az anyagválasztás. Bizonyos gyereküléseknél csak a minta, a szin különböző, de egyes gyereküléseknél különböző anyagok kerülnek felhasználásra. A Peg Perego-nak van bőr kombinációja is, ami elsőre lehet furának hangzik, vagy nagyzolásnak. A valóságban azonban a gyerekülés oldalai készülnek csak bőr boritással, az ülőfelület és fejrész szövet. Viszont a bőr boritás nagyon jó szolgálatot tesz, csak át kell törölni, a tisztántartása a legegyszerűbb feladat. A fejrész külön levehető és mosható. Igy a gyerekülés huzatát nem kell sokszor levenni és visszaküzdeni. 

Kicsit elkalandoztam a Peg Perego-tól, úgyhogy innentől csak ez következik.

Előnyei:
- 20 kg-ig menetiránynak háttal használható
- megfelelő lábtér 2-3 éveseknek is menetiránynak háttali módban
- menetiránnyal megegyezően 32 kg-ig használható
- isofix és hagyományos rögzitési mód
- top tether, a jobb rögzitésért
- több fokozatban állitható, jó alvó pozició, nem lóg előre a gyerkőc feje alvás közben sem
- magas háttámla, hosszabb gyerekeknek is egész sokáig használható menetiránynak háttal
- az ülőrész tágas, kényelmes, jól párnázott
- 5 pontos biztonsági öv, mely könnyen állitható
- bőr üléshuzat kombináció
- Peg Perego Pliko P3 babakocsi kupolája csatlakoztatható, igy a gyerekülés tökéletesen árnyékolható. Ez nem hivatalos ajánlás, az egyik út alkalmával fedeztük fel, amikor már nem volt más ötletünk az árnyékolásra.  Az ülés két oldalán két kis gumipánt szolgál a biztonsági övkapcsok tárolására, hogy ne legyenek útba a gyermek behelyezésénél. Ez a két kis gumipánt tökéletesen megtartja a babakocsi kupolájának két oldalsó rögzitőelemét. A harmadik rögzitési pont az utasülés és a gyermekülés között van. A legjobb árnyékolás, amit valaha láttam. Már csak azt nem értem miért nincs a gyereküléseknek eredetileg ilyen? Miért csak a hordozókra terveznek?

Az a bizonyos "top tether", mellyel harmadik ponton rögzithető az ülés menetiránynak háttal és szemben is. Ez akadályozza meg, hogy a gyerekülés visszafelé csapodjon, vagy előre, attól függően melyik irányba van bekötve. Stabil ponthoz kell rögziten!!!



Hátrányai szerintem nem igazán vannak, talán a szinválaszték, lehetne szinesebb is a paletta. Sajnos azt hiszem magyarországi kereskedelmi forgalomban nem kapható.