Ha esetleg valaki tényleg érdekelt babakocsi ügyben, akkor ime egy kis segitség. Három tipust teszteltük, a Jané Slalom Pro-t, Quinny Zapp-ot és a Chicco Lightway-t. Elsőként került megvételre a Jané.
A miénk azt hiszem 2008-as model, akciósan, jelentős kedvezménnyel sikerült megszerezni, az utolsó 3 példányból. A 3-kerekű vázhoz mózeskosár és sportülés tartozik, valamint egy pelenkázótáska. Vettünk hozzá egy autósülést is, ami szintén a vázra is tehető. Ez utóbbit az egyik babás oldalról szereztük nagyon jó áron, az előző tulajdonosa nagyon szép állapotban tartotta, teljesen új kinézete volt. Mondta is, hogy nagyon keveset használták. Szóval érdemes a neten körbe nézni. Én nem vagyok hive többnyire a használt dolgoknak, de azért vannak kivételek. Sokszor előfordul, hogy valaki kapja vagy veszi, de nem igazán jön be. Ezt már saját bőrön is megtapasztaltuk, az egyik ilyen hasztalan dolog számunkra a cumisüveg melegitő volt, ugyanis a gyermekünk sem a cumisüvegből, sem az üveges bébiételekből nem kért. Visszatérve a babakocsira, csak egy gyors előnyök, hátrányok ami használata során kiderült.
Mózeskosár rész (Jané Mátrix)
- Amikor újszülött a baba szerintem jó szolgálatot tesz, nem nyeglik a gyerekülésben, hanem szépen tud benne feküdni.
- Az autó hátsó ülésére mózeskosárként jól rögzithető, azonban elég nagy helyet foglal, igy kisebb autóban nem biztos, hogy jut hely a baba mellett ülni.
- A mózeskosár a vázra tehető, a kupola/árnyékoló részben van egy beépitett kis zenélőke, kellemes zenét ad, de nálunk nagy jelentősége nem volt.
- Ez a fajta mózeskosár állitható, tehát később ülő pozicióban is használható. Babakocsira téve ennek jó használatát vettük, azonban mint autósülés nem szerettük, mivel hiába volt bekötve a leirt módon nem éreztük elég stabilnak, valamint később a gyerkőc a pántokból szeretett kibújni. Egyébként a töréstesztje állitólag nem is lett jó ennek az ülésnek.
- Otthon nagyon jó hasznát vettük, mint kisfotel, Gyerkőcünk előszeretettel ül bele a mai napig. Méretének köszönhetően kényelmesen elfér benne egy 2 éves gyermek is.
- A babakocsin nagyon szerettük, mert a kupolája több fokozatban állitható, igy a nagyon napos időben jól le lehetett árnyékolni a gyerkőcöt.
- Télen a cipzározható lábrész jó szolgálatot tett, sokat sétáltunk vele kint, mert jól védve volt ezáltal a hidegtől gyermekünk.
- A mózeskosár súlya mindenképp jobb erőnlétet kiván, mint a sima autósülés változata, ezt azért érdemes szem előtt tartani.
Ime pár kép róla
Az autósülés (Jané Strata)
Azt hiszem 2-3 hónapos kortól kezdtük használni, nagyon szerettük. Kb. 1 éves korig volt jó, de ebben a korban már kizárólag pufi overáll nélkül. Az autóba stabilan beköthető, akár talp nélkül is. A babakocsira szintén rátehető, ez nagyon kényelmes, ha elalszik a gyermek akár az autóban, akár a babakocsiban, egyszerűen csak át kell emelni, nem kell felkelteni vagy várni, hogy felkeljen. A töréstesztje is jó, a huzata könnyen levehető, mosható. Mint a legtöbb ilyen ülés, a padlóra téve hintáztatható. :)
Sportülés rész és a váz
A sportülés része nekünk még nem megforditható, de az újabb model, mint a Slalom Reverse már ezt is tudja, akár magunk felé forditva is feltehetjük. Egyébként akinek van mátrix ülése, az szintén felénk néz és mivel elég nagy, elég sokáig használható ez is. A sportülés olyan 3-4 éves korig biztosan jó. Jó nagy, tágas, háttámlája több pozicióban állitható, ha lábtámaszát felhajtuk egy 2 éves gyerkőc még szinte fekszik benne. A kupolája variálható, két cipzáras zseb is van rajta. Mielőtt elfelejtem gyorsan itt megjegyzem, hogyha a sport rész fent van és összecsukjuk a babakocsit, a váz értelemszerűen kicsit nagyobb helyigényű lesz.
A váz strapabiró, lapra csukható, a legkisebb eredmény érdekében a két hátsó kerék egy mozdulattal levehető. Az első kerék poziciója változtatható vagy épp ki is vehető, de azért ez már kicsit bonyolultabb. De nem kivitelezhetetlen. Azonban akinek nincs ennyire kicentizve a hely, nem érdemes babrálni vele. Az alsó csomaghálós részben sok mindent elhelyezhetünk, elég jól meg lehet tömni. A nagyságot illetően azonban határt szab a váz. A tolókar több pozicióba állitható, a hátsó kerekek rögzithetők elgurulás ellen. Az első kerék fékezhető a tolókaron lévő fékkarral (olyan mint a kerékpárokon). A kerekek pumpával, mely tartozéka a babakocsinak, könnyen felfújhatók. A pumpáról érdemes átnézni a használati utasitást, trükkös, de ötletes, igy pici helyet foglal el a babakocsi alatti tárolórészben. A három nagy kerék nagyon jól viseli a terepet, az első kerék könnyen fordul, bárhol könnyen elnavigálható a babakocsi. Az első kerék rögzithető, igy egyenes pozicióban marad, ekkor egy kézzel is könnyen tolható. Ha elforog az első kerék, akkor már nem olyan könnyű egy kézzel "vezetni" főként terepen. A váz könnyen összecsukható és szétnyitható.
Összességében mi nagyon elégedettek vagyunk vele, aki szeret kirándulni és nem csak városi használatra szeretne babakocsit, annak merem ajánlani.