2012. november 26., hétfő

Nokedli

Nagy tésztakedvelő vagyok, a nokedli a kedvencem. Már egy ideje kísérletezem, milyen és miféle összetevőkből jön össze a legjobb eredmény. Ugye-ugye jó lett volna annak idején odafigyelni, mikor a Nagyi készítette. :)

Talán az eddigi legjobb arány a következő:

3 db tojás
2 evőkanál olaj
2 kávéskanál só
1 dl tej
kb. 3 dl viz
70 dkg liszt
A nagy lábosban/fazékban vizet forralunk. Mindenképp ezzel kell kezdeni, mert a nokedli tésztájának nem tesz jót az állás eddigi tapasztalataim szerint. Mikor már gyöngyöződik kikeverjük a tésztát. Ha van olyan edényünk, ami mérőedény, tehát látjuk rajta minimum 7 dl-ig a mennyiséget, akkor célszerű ebben elkezdeni felverni a 3 tojást, majd jöhet hozzá a só, az olaj, majd a tej és végül annyi viz, hogy 650ml legyen. Ezt hozzákeverjük a liszthez, egy fakanállal jól átkeverjük, de nem kell nagyon "kidolgozni". Mivel minden liszt más, ezért ha még szükséges, vizet adhatunk még hozzá, de ne túl sokat, mert a folyós tésztával már nem lehet dolgozni. Ha a szaggatóra rárakjuk a tésztát és az csak úgy elkezd "belefolyni" a vizbe, akkor az nagyon hig tészta, mindenképp igényel lisztet. Akkor jó, ha nem folyik magától csak úgy át a szaggatón, még éppen megáll rajta. Ezután elkezdjük a forrásba lévő vizbe szaggatni a nokedlit. Én a Dédnagymamától örökölt szaggatóval csinálom, aminek van egy lyukasztot fém része és egy amolyan kővűveslapát féle, amivel ide-oda húzva "beleszaggattom" a nokedliket a vizbe. Fakanállal megkavarom óvatosan és ha már felúsztak a viz tetejére egy szűrő segitségével kihalászom. Az én fazekamban ez a mennyiség háromszorra készül el. Az első adagot kiveszem, tetejére egy kis vajat dobok, majd jön rá a következő adag, ismét vaj és végül a harmadik. Közben óvatosan megkeverem, hogy nagyjából mindenhova jusson vaj. Van aki olajat tesz rá, én jobban szeretem a tiszta vajat.
Amig a nokedlik megfőnek gyorsan elmosom a szaggatót és az edényeket is. Frissen, mint mindig, minden könnyen lejön. Ha a nokedli tésztája rászárad az eszközökre, azt csak igen kemény munkával, áztatással lehet eltávolitani. 
A nokedlit főként pörköltekhez szeretjük, de ez egy elég nagy adag hármunknak, igy ha már a pörköltezésen túl vagyunk, akkor a maradék nokedliből tojásos nokedli készül. Mindig csak annyit csinálok, amennyit frissen megeszünk, melegitve szerintem nem az igazi. Egy főnek való nokedli adagra két felvert tojást szoktam dobni. Először a serpenyőben kis vajon a nokedlit átmelegitem, majd rá a tojás és addig kevergetem mig a tojás kezd megszilárdulni, de még nem száraz. Melegen a tányérra teszem, ekkor még fog a tojás kicsit "keményedni". Sokan friss, ecetes salátával eszik, nekem nagy kedvencem kovászos uborkával is. :)

2012. október 25., csütörtök

Banánkenyér (Banana bread)

Igencsak elmaradtam a blog irással. Annyi minden történt és közben az idő is hűvösre fordult. Az őszi idő sok mindenre ihlet, de nem bloggolásra. Ma azonban két banán már nem az a kategória volt, amit én szivesen fogyasztok magában. Ezen a téren elég kicsi a tűrőképességem. Nálam ez már a süssük meg kategória. Magyarul a banánkenyér szerintem viccesen hangzik, rögtön a majomkenyérfa jut eszembe magáról a szóról és kevésbé egy sütemény. Az angol banana bread egy fokkal jobb, talán az "a" betű miatt, hm... banána kenyér? :)

A neten kotorásztam receptek után és enyhe szülői behatás következtében egy paleós (ahogy ismereteim vannak ez a nem 100% paleós, mivel van benne pl. zabkorpa) változatot igyekeztem kreálni.

A recept a következő lett:

2 db banán
2 db tojás, felverve
15 dkg mandulaliszt
10 dkg zabkorpa
30 dkg lágy kókuszzsir
kb. 1 evőkanál agave
1 teáskanál fahéj
1 teáskanál vanilliaesszencia
1/2 kávéskanál szódabikarbóna
1/2 kávéskanál sütőpor
étcsoki darabkák izlés szerinti mennyiségben

A két banánt összetörtem és a további sorrendben adtam hozzá a hozzávalókat. Nem használtam semmiféle eszközt, csak a villát. A végén egy kókuszzsirral kikent formába öntöttem és beledobáltam a csokidarabokat. A dobálás szó szerint értendő, ha csak szórja az ember fent marad a felszinén, egy kissé erősebben dobva nem megy le a fenékre, hanem szépen a felszin alá. 180 fokon kb. 40 percet sült. 
A végeredmény nem lett rossz, mi lekvárral ettük, de magában is finom. Viszont legközelebb mindenképp vagy csattos formába teszem vagy sütőpapirral kibélelt formába, ugyanis nem nagyon akart kifordulni a formából. Kis ráhatással sikerült kiszedni, de ugye igy a külleme kissé sérült. Legközelebb lehet emelek a sütőpor és szódabikarbóna mennyiségén, mert nem nagyon lett magasabb, mint ahogy bekerült a tepsibe. Talán egy picikével... Bizonyos receptek csak szódabikarbónát irnak, lehet úgy is kipróbálom.
A fele már hiányzik, de ha még holnap reggelre marad belőle, igyekszem fotót késziteni róla. Nálam ez a süti a "nem annyira szép, de finom" besorolást kapta. :)

2012. szeptember 21., péntek

Brownie, az édes

Ma úgy megkivántam, hogy egyek egy kis brownie-t fagyival. Még Kanadában az Unokatestvérem ismertette meg velem, brownie fagyival, apple pie fagyival. Mmmmm... imádom mindkettőt!

A bolti vagy amolyan dobozos brownie-k nekem túl édesek. Általában ez a gondom a legtöbb kész süteménnyel, hogy túl édesek, vagy mű izük van és emellett tele van mindenféle adalékkal. Ennek a gondolata valahogy rontja az élvezeti hatást.

A netről elkezdtem vadászni a brownie recepteket, mind rettentő sok cukrot ir. Végül a következő arányok mellett döntöttem:

12 dkg olvasztott vaj
16 dkg cukor (az átlag receptek 30 dkg-ot irnak)
1 teáskanál vanilia aroma
2 tojás
9 dkg liszt
4 dkg kakaópor
csipet só
csipet szódabikarbóna
9 dkg 70%-os csokidarabkák
5 dkg apróra vágott dió

A mértékegységek azért lettek ilyenek, mert a legtöbb amerikai recept cup-ban, vagyis amolyan bögrékben adja meg a receptet, valamint ez egy kis adag, mivel rajtam kivűl más nem nagyon fogyasztja és szerintem frissen jó. 

Én nem tartottam be a folyamatot, amit a legtöbb helyen irnak, egyszerűen szerettem volna túlesni rajta és minél gyorsabban. A sütőt 180 fokra előmelegitettem. Mindent beleraktam egy tálba, kivéve a csokidarabkákat és az apritott diót. Alap fokozaton összekevertem a kézi robotgéppel, hogy jól elkeveredjenek a hozzávalók. Végül kanállal hozzákevertem a csokidarabkákat és a diót. Kivajaztam egy kisebb, csattos tortaformát, bele a masszát, kicsit elegyengettem, hogy nagyjából egyenletes legyen a felszine és fél órát sütöttem. Hagytam kicsit hűlni, majd csattos oldal le, szeletke a tányérra, mellé fagyi. :) 
Nagyon jól esett (igyekszem hamarosan képet is rakni, remélhetőleg nem falom fel idő előtt), de a következő adag cukormennyiségét tovább csökkentem. Mivel a fagyik is megfelelően édesek, nekem ez igy még mindig túl tömény volt. Természetesen szivesen áldozom fel magam az elkövetkező tesztsütéseknek. Azt hiszem legközelebb "9-es számrendszerben" adagolok. 9 deka vaj, cukor, liszt, csokidarabka. Az eredményről majd beszámolok.

Ha esetleg valakit érdekel az általános folyamat:
Általában első lépésként kikeverik az olvasztott vajat a cukorral, vaniliaaromával. Hozzáadják a tojásokat, jól kikeverik. Következő lépésként beleszitálják a lisztet, kakaóport és hozzáadják a sót, szódabikarbónát és ismét jó kis mixelés következik. Legvégül belekeverik a csokidarabkákat, mogyóró vagy diódarabokat, ez szabadon választható. Volt ahol meggyet is ajánlottak. 
Tálaláshoz is lehet többféle variáció, fagyi, lekvár, egy pohár friss, hideg tej, tejszinhab, kinek mi a vágya. :) Van aki csokikrémmel bevonja,variálni tetszés szerint lehet. :)
 



2012. szeptember 18., kedd

3 napos láz

Sajnos betegek voltunk nemrég. Gyerkőcöm kezdte, igazából tipikus gyermekbetegség. Egyik szerda este belázasodott. Napközben is már kicsit bágyadt volt, délután ücsörgött az ölemben, simogattam. Ez nem egy megszokott dolog Tőle. Na jó, mondjuk úgy 5 percig az, de hogy hosszan, az semmi esetre sem. Végül elaludt, igy azt gondoltam kivételesen fáradt volt. Miközben aludt az ölemben kissé melegnek éreztem, de meleg nap is volt és ugye össze is melegedtünk. De sajnos mikor felébredt be kellett látnom, ez bizony láz. Biztos nem hőemelkedés, annál valami jóval nagyobb. A hőmérő rögtön ütötte is a 39.1-et. Első ijedelemre a Panadol Baby került elő. 20 perc múlva még mindig felfele kúszott a láza, már 39.5 volt. Utána szépen kezdett lefele menni, egészen 38.5-ig. Innen lejebb már nem volt hajlandó menni. Megindult újra felefelé. Mivel a Panadol bevétele óta csak két óra telt el, igy kicsit tanácstalanul ültem a lázas kis beteg mellett. Jöttek a régi emlékek, engem annak idején vizes törölközőbe csavartak. Ennek egy enyhébb változatát, a végtagok borogatását választottam, mivel nem szerettem volna felébreszteni.
Éjfél után kicsivel nagyon nyűgösen ébredt, a láza ismét 39.5-re szökött fel. Ekkor tetőzve a problémát a kisróka is kinézett (csúnyábban irva, hányt). Itt már fele se volt tréfa. Előkerült életünk első kúpja és sajnos a vizes törölközőbe csavarást is be kellett vetnünk. Nem volt a kedvence, nagyon sirt. Hiába próbáltuk közben vigasztalni, simogatni. Végül elindult a láza lefele és ismét elaludt. Az éjszaka folyamán többször tettem vizes borogatást a végtagjaira. Ezekkel a technikákkal is csak 38.5-ig tudtam leszoritani a lázát, ennél lejebb nem ment. 
Reggel sokáig aludt, 11-re kaptunk időpontot az orvosnál. Ott kicsit elmérték a lázát, mert azt mondták, csak hőemelkedése van, holott a Gyermekem feje csak sütött, tehát biztos voltam benne, hogy túl vagyunk a 38-on. Hiába próbáltam győzködni őket, azt mondták csak úgy érzem, mert kint meleg van. Hát nem küzdöttem tovább. Mivel hányt is éjjel, ezért valamiféle virusra gyanakodtak, kicsit pirosnak találták a torkát. Vettek mintát belőle, de azt mondták az ilyen virusos betegségeknél gyakran előfordul, hogy a torok kicsit piros. De biztos ami biztos, elküldték tenyészetre a torokmintát. Ez utóbbit értékeltem. Csak a lázcsillapitás volt a teendőnk, más gyógyszert nem kaptunk. Azt mondták a Panadol helyett inkább valamilyen iboprufen tartalmút alkalmazzunk, az gyorsabb és hosszabban tart. Nem rajongok ezekért a lázcsillapitókért, annyi rosszat olvasni. De maga a láz sem jó dolog egy idő után. Igy Férjem beszerezte ezt is, vész esetére. Mire hazaértünk elaludt a kocsiban. Megmértem a lázát, 38.4 volt. Gondoltam inkább aludjon egy jót, ez még annyira nem vészes. Vittem a kocsiba egy tál vizet és borogattam a lábacskáit, kezeit. Érdekes, hogy ezt meglehetősen jól viselte alvás közben. Le is tornáztuk a lázat 38.1-re. Estére nagyon jó kedve lett, mintha minden a legnagyobb rendben lenne. Evett banánt, almát, mangót. Gyümölcsökön kivűl nem nagyon volt hajlandó mást enni, de mi ennek is nagyon örültünk. Az éjszakának nagy reményekkel indultunk. Sajnos éjfél után éreztem, hogy nagyon-nagyon meleg. Ismét 39.5-nél jártunk. A kúp és vizes borogatás, hűtőfürdő hatástalannak bizonyult a pár órás küzdelem alatt végül 40.1-re ugrott. Ekkor már az idegeink igencsak kivoltak. Felhivtuk az ügyeletet, mondták hogy mivel csak kúpot adtunk adjunk egy adagot az iboprufenes lázcsillapitóból, a kettő nem fogja ütni egymást és folytassuk a hideg vizes borogatást. Megtettük. Ismét elindult lefelé a láz, amikor elérte a 38.7-et elaludtunk. Reggel 38.4-gyel ébredt, a kedve jó volt és paradicsomot kért reggelire. Délutánra ismét meglátogattuk az orvosi rendelőt, eddigre 37.9-re ment le a láza és volt pár apró pötty is rajta. A torokból vett minta negativ lett. A doktornőnk két dologra gondolt, az egyik a 3 napos láz és várható több pötty megjelenése, a másik hólyaggyulladás, de ehhez kell egy vizeletminta is. A feladat tehát hétvégén vizeletminta és székletminta (az alaposság kedvéért, mert a kaki kicsit lágyabb volt és igen szagos, szó szerint büdös) gyűjtése volt. A vizelethez kaptunk helyes kis felragasztható zacskót. Ezzel sok gondunk nem volt, kivéve, hogy nem akart belepisilni. Igy szórakoztattuk és a végén szegénykém belepisilt, mikor már nem tudta tovább tartogatni. Szombatra még több pötty jelent meg, mindenhol, lábszár, popsi, arc, kar. A láz megszűnt. A vizelet- és székletminta negativ lett.

Összegezve a dolgokat, igen ijesztő volt a magas láz. Viszont emelett leszámitva az első éjjeli kis rókázást, semmi egyéb tünet nem volt. 39.5 alatt egészen jól elvolt a kis betegünk, játszott, nem volt bágyadt. Sajnos az elején nem lehet egyértelműen megállapitani, hogy ez 3 napos láz vagy valami más, a pöttyök megjelenésekor bizonyosodik be a diagnózis. A pöttyök nem okoznak egyéb kellemetlenséget, nem viszketnek, nem fakadnak ki. Pár nap alatt nyomtalanul eltűnnek. Ennek ellenére senkinek nem javaslom, hogy ne keresse fel az orvosát, mivel a magas láz másnak a következménye is lehet. 

Lázcsillapitáskor mi a következőket alkalmaztuk:
39-ig borogattuk, hideg vizes fürdőt alkalmaztuk és egészen 39,5-ig próbálkoztunk ezzel. Ez sok esetben segitett és nem kellett terhelni Gyermekünket gyógyszerekkel. Amikor viszont már ez hatástalan volt, adtunk csak a lázcsillapitót. Amikor nagyon magasra felszökött, akkor alkalmaztuk a vizes törölközőbe csavarást a lázcsillapitó mellé.
40 fok alatt nem károsodik még a gyermek egészsége, azonban 40 fok felett már óvatosnak kell lenni. Mi a 40 fokot tekintettük ennek a határnak,  függetlenül attól hogy nem a kerek 40 fok ez a határ. Nekem szintén a 40 fok volt a tűréshatárom, innen már rendesen aggódtam és pánikoltam.
Fontos a folyadék, de ezt gondolom mindenki tudja. Az én Gyermekem csak vizet szeret inni, de a javaslatokban ott a tea, gyümölcslé is.

Amit egy felnőttnek még tudni érdemes!
A neten kutatva vitatott volt, hogy felnőtt elkaphatja vagy sem. Jelentem, elkaphatja. Nekem sikerült. Szintén lázzal indul, 39 fok körüli, engem rázott a hideg és nagyon elesettnek, gyengének éreztem magam és a fejem is fájt. A láz szintén makacsan ragaszkodik hozzánk, de két nap múlva enyhül. Harmadik nap inkább már csak hőemelkedés van és jelentősen javul az ember közérzete. Utána megjelentek az apró pöttyök. Főleg a lábszáramon jöttek ki, de volt enyhén a karomon és az arcomon is. Pár nap alatt eltűntek.

A 3 napos láz ijesztő, de szövődménye nagyon ritkán van, a gyermekek (és a felnőttek is) gyorsan túl vannak rajta. Viszont a felelős érte egy human parpovirus B19, amely egyfajta herpeszvirus. Éppen ezért nagyon veszélyes kismamákra nézve, mivel a véráram útján eljut a magzathoz is. Akinek gyermeke elkapta a 3 napos lázat kerülje a várandós ismerőseinek a látogatását. Ha valakinek a saját gyermeke beteg, miközben várandós, akkor mindenképp konzultáljon erről orvosával. A 3 napos láz cseppfertőzés útján terjed, tehát a gyermektől könnyű szerrel begyűjthető. :(

2012. szeptember 15., szombat

Egészségesebb cookies

Fellelkesülésem nem lohadt és mivel Gyermekem szereti a "csokis cookies"-t gondoltam nekiugrok egy egészséges változatnak. A neten sok kutatás után végül nem találtam számomra ideális receptet, ezért az olvasottakat összegyűjtve sajátot kreáltam. Gondoltam a cukrot helyettesitem valami természetesebbel. A juhar szirup mellett döntöttem. Bár a cukorellenzők ezt sem tartják jónak, de ez legalább nem agyonfinomitott, mint a cukor.

Kép: http://www.eileenscookies.com/
A végeredmény: egy ehető, de nem tömény édes chocolate cookies, amit a Gyermekem első két harapása után nekem ajándékozott és kért inkább epret. :) Most erre mit mondjak? Végülis az egészségesebb rész teljesült, mivel az eper jóval egészségesebb, mint a cookies. Nem csak a boltinál, hanem akár az itthon készülnél is. :)  

Mivel nem vallom azt az elvet, hogy egy Gyermeket tiltani kell mindentől, ami egészségtelennek van kikiáltva, ezért próbálok egészségesebb alternativákat keresni. Pláne, hogy a gyerekek sokszor a tiltott dolgokat szeretnék leginkább, csak azért is. Az valamiért izgalmasabb. De lehet csak azt élvezik, ahogy a szülő patáliázik. :)  Számukra lehet ez még vicces is, milyen jó móka és egyben egy jó teszt, meddig birja anya vagy apa. A nagyszülők ugye már engedékenyebbek. Szóval ennek a bizonyos cookies-nak az első számú egészséges változata megbukott, de ez nem jelenti azt, hogy feladom és jöhet a bolti. Legközelebb újra próbálkozom. Cukor helyett még mindig mással tervezem késziteni, a juhar szirup, agavé és méz valamelyikének segitségével. Az is lehet keverni kéne őket. A lényeg, hogyha végre lesz egy alaptészta recept, akkor onnan már könnyű variálni, készülhet belőle csokis, gyümölcsös, diós, mandulás, kimerithetetlenek a lehetőségek.

Chicco Liteway

Harmadjára is babakocsi vásárlásra adtuk a fejünket, a Nagyszülőkhöz kerestünk egy példányt. A követelmény a könnyű súly, összecsukhatóság és a háttámla dönthetősége volt.Azt se bántuk volna, ha a dunaparti sétákat is jól birja.
A vaterán a Peg Perego Plikoval szimpatizáltam, de azért megnéztük a helyi kinálatot is, ahol éppen volt egy leértékelt, nagyon kedvező árú Chicco Liteway. Gyorsan meg is vettük. Ezeknek az akcióknak az egyetlen hátránya, hogy az ember általában nem választhat szint, van egyfajta és vagy tetszik, vagy nem. Annyira nekem nem a kedvencem az ilyen "nagyon csajosnak" nevezett szinkombináció, de a dobozból kivéve megállapitottuk, hogy egyáltalán nem olyan rossz élőben.





Dióhéjban amit érdemes tudni róla:

  • esernyőre csukható egy gyors mozdulattal, kinyitása szintén egyszerű
  • a vázon van egy kis diszkrét fogantyú, ennek segitségével vihetjük, akár egy táskát
  • van hozzá egy kis szütyő, ami alulra feltehető és kis hátizsákként is vihető (elég jól meg lehet pakolni első várakozásokhoz képest)
  • a vázra rögzithető egy pohártartó (mi nem sokat használtuk)
  • az első kerekek bolygósithatók, vagy fixálhatók
  • a hátsó kerekek lengéscsillapitottak, parkolófékkel ellátottak
  • a kerekek nagyon könnyű navigálást  tesznek lehetővé és még gyengébb terepre is vihető (nálunk a dunaparti követelményt is jól teljesitette)
  • a háttámla több állásba dönthető
  • a lábtartó szöge állitható, akár az ülőrésszel egy szintbe, igy alváshoz kényelmes a gyerkőcnek
  • az árnyékoló egész nagy, jól árnyékolja a napot (a képeken nem látszik mekkorára hajtahtó ki)
  • a kocsi tényleg könnyű és stabil is


Ami hiányozhat:

  • a tolókar magassága nem állitható, igy nem biztos, hogy mindenkinek kényelmes, bár nálunk a családban ez senkinél nem okozott gondot
  • nincs kapaszkodó, tálca a gyerkőc előtt, van aki igényli


Összességében mi nagyon meg vagyunk elégedve vele, amire vettük maximálisan teljesiti. Biztosan kényelmes is lehet, mert Gyerkőcünk nagyon jókat alszik benne.

2012. augusztus 29., szerda

Dolce Gusto Caramel Latte Macchiato


Végre beszereztem pár kapszulát a kávéfőzőnkhöz, alig vártam, hogy tesztelhessem őket. Elsőként a karamellás tejeskávéra voltam leginkább kiváncsi. A legtöbb véleményben dicsérik.
Sajnos az összetevők között szerepel mesterséges izesités. Két kapszulából áll, egy tejkapszulából (tejpor, cukor, természetes :) és mesterséges :( izesités, szója lecitin) és egy kávékapszulából (őrölt, pörkölt kávé) Jobban örültem volna ha nincs benne mesterséges, de azért igy is bevállaltam, alkalom adtán mikor egy karamell latte-ra vágyom, gondoltam jól fog jönni.
Sajnos én annyira nem tudom dicsérni, nem az volt az első gondolatom, hogy isteni finom. Inkább csak az, hogy édes. Az illata is édes volt, de azt hiszem nekem túl "mesterséges". Annyira nem bánom, hiszen igy legalább nem fogok sokat fogyasztani belőle.



Azt viszont mindenképp meg kell emlitenem, hogy kinézetre nagyon guszta, mondjuk nem ekkora tejhabbal, mint a képen, de valóban hasonlóan néz ki. A kávé illata nagyon jó, nagyon szeretem, amikor azt főzi le. 
A többi izről is majd igyekszem irni. Azt hiszem nekem az a gondom, hogy túl vizes alapúak ezek a kávék. Mivel a tejkapszula van izesitve, igy nem helyettesithetem ezt a kapszulát igazi tejjel (mondjuk egy jó kis bió tejjel), hogy testesebb legyen.

Összességében tehát azt tudom mondani, hogy engem sajnos nem hengerelt le és mivel mesterséges izesitő is van benne, annyira nem is bánom. Ettől függetlenül Mindenkit arra biztatok, hogy kóstolja meg, mert nem vagyunk egyformák. Aki az édesebb izvilágot szereti, annak szerintem izleni fog.



Forrás: http://www.dolcegustostore.com/Dolce-Gusto-Caramel-Latte-Macchiato

Húsgombóc leves

Mikor elkezdtem a blogot igazából főként recepteket szerettem volna feltölteni. Csak valahogy mindig előbb ettük meg, mint elkészülhetett volna a fotó. :)  A receptek többsége a könnyű kategóriába fog tartozni, amolyan kezdő szint.

Most végre sikerült megállnom, hogy ne egyek, hanem előbb fotózzak. Mivel már neki készülődtem az evésnek és utána jutott eszembe a fotózás, igy a répa, krumpli, gombóc kissé össze van törve benne villával.  Levest nem is olyan könnyű jól lefotózni.




Hozzávalók:

6-7 szál sárgarépa
5-6 közepes burgonya
1 kisebb fej hagyma
1 cikk a zellergumóból
1 paradicsom
1 fél paprika
szegfűszeg
vegeta
bors
őrölt bors

majoranna
kurkuma
petrezselyem
étolaj
viz

A húsgombóchoz:
0,5 kg darált hús
kb. 3 evőkanál főtt rizs

bors
paprika


A répát, krumplit megpucolom. Ha van időm a répát karikázom, ha nincs 4-5 centis darabokra vágom. A burgonyát felkockázom. Nem tudom milyen felindulásból, de öntök egy kis étolajat a fazékba, rádobom a répát és mikor kezd melegedni az olaj, átforgatom a répát pár percig. Rádobom a krumplit és felengedem vizzel. A hagymába beleszúrok 2-3 szem szegfűszeget (Anyukám csinálja igy) és a zellergumóból vágott kis cikkel együtt beleteszem a fazékba. Hozzáadok egy paradicsomot félbe vágva és egy fél paprikát, amit bevagdosok. Ezután jöhetnek a fűszerek, izlés szerint. :)  Anno nem kedveltem ezt a kifejezést, de tényleg az embernek kell rájönni miből mennyit tegyen bele, mert ahány ház, annyi szokás, mindenki másképp szereti.
A fedőt kicsit félrecsúsztatom és hagyom főni. 
Mig a zöldségek megpuhulnak, addig megfőzöm a cérnametéltet és elkészitem a húsgombócot. A darált húst (általában csirkét) összekeverem a rizzsel és fűszerezem. Az általam megadott fűszerezés igen könnyed, aki pikánsabb verzióra vágyik bátran variáljon a fűszerekkel. A mi darált husink nagyon finomra van darálva, igy nem nagyon kell hozzá tojás, hogy összeálljon.
Amikor a répa már puha, akkor egy kanállal kis gombócokat formálok és beleteszem a levesbe. Ekkor hozzáadom a petrezselymet is, amit megmosok, kicsit megdörzsölök a kezeim között és beleteszem. Mikor felúsznak a gombócok a leves tetejére még átrottyantom és utána késznek nyilvánitom.

Mikor a tányérba szedem, én szeretem frissen, apróra vágott petrezselyemmel megszórni.

2012. augusztus 28., kedd

Quinny Zapp teszt

Második vételünk utazáshoz a Quinny Zapp-ja volt. Olyan babakocsit kerestünk, ami kellőképpen kicsire csukható, könnyű és akár a repülőre is felvihető, tehát nem kerül be a raktérbe, ahol úgy tűnik koszolódhat, sérülhet, ahogy a neten utána olvastam. A Zapp-nak nagyon jó táskája is van, amibe pont elfér. A táska jó minőségű, strapabiró. Esővédő is van hozzá, soha nem használtuk, a jané-nál sem.





A képen a maxi cosi babaülése van a vázra téve, nekünk ez nem volt, erről nem tudok véleményt irni, mi már nagyobb korban kezdtük használni.
Hogy rögtön a lényeget irjam, aki olyan babakocsit keres, aminek a háttámlája állitható, már lapozhat is tovább, vagy a quinny zapp xtra változatot kell keresse. Ez az egy dolog volt, amit negativumnak tudnék sorolni, hogy nem állitható a háttámla, igy ha elalszik benne a gyerkőc, akkor ülve kell, hogy aludjon. Van amikor kényelmes poziciót tud felvenni, de van amikor csak lóg a feje. Mi ilyenkor megállunk és a hátsó két kereket lerögzitve, erre a két kerékre állitva a térdünkre vagy a padra támasztjuk a tolókar résznél. Igy vizszintesbe kerül és alvásra alkalmas. :) Kizárólag felügyelettel!  De egyébként nagyobb korban egyre kevésbé alszanak el a gyerekek, mi is arra választottuk, amikor mászkálunk. Például állatkertbe is nagyon jó szolgálatot tesz, ha a gyerkőc elfárad, beleül és már gurulunk is tovább. Az alsó kosár rész nem túl nagy, de azért meg lehet pakolni. Én nagyon szeretem, mert akár egy kézzel is nagyon könnyű tolni és navigálni. Akár a tengelye körül is megforditható egy kézzel. Nem okoz gondot a kanyarodás sem, kis helyen is könnyen kanyarog. Terepre a kis kerekei és alacsony hasmagasság miatt annyira nem alkalmas, de azért elég jól elmegy egy földes úton. Fűben, ha nagyobb, kicsit küzdelmes. Ez inkább amolyan városi járgány. 
Összecsukva hihetetlen, hogy milyen kicsi, akár a lábtérben is elfér a hátsó üléseknél, de bármilyen kis autó pici csomagtartója tökéletes. Nekünk a repülőn is az utastérbe tették, bár annyira erről nem tudok nyilatkozni, lehet csak szerencsénk volt, nem tudom garantálni, hogy ez minden alkalomra igaz lenne.
A véleményekben olvastam olyat, hogy nehéz összecsukni és a táskába rakni, de aki rászán annyi időt, hogy megnézi, hogyan kell, annak nem lesz gondja. 
Az ülőrész könnyen tisztitható, kényelmes, tágas, 3-4 éves korig biztos használható. A kupola része viszont elég kicsike, nem minden esetben árnyékol. Szembe napnál reménytelen. Nem tudom ezt miért nem lehetett kicsit nagyobbra tervezni, a legtöbb babakocsinál van ilyen probléma. Szóval ezzel együtt már két negativuma van. Erre még nem találtam igazi megoldást, amivel elégedett lennék, ezért ha szembe süt a Nap, akkor megforditom és nem tolom, hanem húzom magam mellett vagy ha épp nálunk van a nagy karimájú kalap, akkor feltesszük. Teljesen véletlen pont harmonizál a szine a babakocsival. :)
A kerekek nagyon jól teszik a dolgukat, kicsit kotyogós hanguk van, ezt több helyen olvastam kritikaként. Minket nem igen zavar, ritkán van, hogy olyan néma csöndbe tolnánk, hogy ez feltűnne.

Összefoglalva ideális választás, ha valaki kicsire csukható, könnyű, fordulékony babakocsit szeretne és nem a séta közbeni alváshoz tervezi használni.

2012. augusztus 24., péntek

Jané Slalom Pro teszt

Ha esetleg valaki tényleg érdekelt babakocsi ügyben, akkor ime egy kis segitség. Három tipust teszteltük, a Jané Slalom Pro-t, Quinny Zapp-ot és a Chicco Lightway-t. Elsőként került megvételre a Jané.





A miénk azt hiszem 2008-as model, akciósan, jelentős kedvezménnyel sikerült megszerezni, az utolsó 3 példányból. A 3-kerekű vázhoz mózeskosár és sportülés tartozik, valamint egy pelenkázótáska. Vettünk hozzá egy autósülést is, ami szintén a vázra is tehető. Ez utóbbit az egyik babás oldalról szereztük nagyon jó áron, az előző tulajdonosa nagyon szép állapotban tartotta, teljesen új kinézete volt. Mondta is, hogy nagyon keveset használták. Szóval érdemes a neten körbe nézni. Én nem vagyok hive többnyire a használt dolgoknak, de azért vannak kivételek. Sokszor előfordul, hogy valaki kapja vagy veszi, de nem igazán jön be. Ezt már saját bőrön is megtapasztaltuk, az egyik ilyen hasztalan dolog számunkra a cumisüveg melegitő volt, ugyanis a gyermekünk sem a cumisüvegből, sem az üveges bébiételekből nem kért. Visszatérve a babakocsira, csak egy gyors előnyök, hátrányok ami használata során kiderült.


Mózeskosár rész (Jané Mátrix)

- Amikor újszülött a baba szerintem jó szolgálatot tesz, nem nyeglik a gyerekülésben, hanem szépen tud benne feküdni. 
- Az autó hátsó ülésére mózeskosárként jól rögzithető, azonban elég nagy helyet foglal, igy kisebb autóban nem biztos, hogy jut hely a baba mellett ülni.
- A mózeskosár a vázra tehető, a kupola/árnyékoló részben van egy beépitett kis zenélőke, kellemes zenét ad, de nálunk nagy jelentősége nem volt.
- Ez a fajta mózeskosár állitható, tehát később ülő pozicióban is használható. Babakocsira téve ennek jó használatát vettük, azonban mint autósülés nem szerettük, mivel hiába volt bekötve a leirt módon nem éreztük elég stabilnak, valamint később a gyerkőc a pántokból szeretett kibújni. Egyébként a töréstesztje állitólag nem is lett jó ennek az ülésnek.
- Otthon nagyon jó hasznát vettük, mint kisfotel, Gyerkőcünk előszeretettel ül bele a mai napig. Méretének köszönhetően kényelmesen elfér benne egy 2 éves gyermek is.
- A babakocsin nagyon szerettük, mert a kupolája több fokozatban állitható, igy a nagyon napos időben jól le lehetett árnyékolni a gyerkőcöt.
- Télen a cipzározható lábrész jó szolgálatot tett, sokat sétáltunk vele kint, mert jól védve volt ezáltal a hidegtől gyermekünk.
- A mózeskosár súlya mindenképp jobb erőnlétet kiván, mint a sima autósülés változata, ezt azért érdemes szem előtt tartani.

Ime pár kép róla



Az autósülés (Jané Strata)

Azt hiszem 2-3 hónapos kortól kezdtük használni, nagyon szerettük. Kb. 1 éves korig volt jó, de ebben a korban már kizárólag pufi overáll nélkül. Az autóba stabilan beköthető, akár talp nélkül is. A babakocsira szintén rátehető, ez nagyon kényelmes, ha elalszik a gyermek akár az autóban, akár a babakocsiban, egyszerűen csak át kell emelni, nem kell felkelteni vagy várni, hogy felkeljen. A töréstesztje is jó, a huzata könnyen levehető, mosható. Mint a legtöbb ilyen ülés, a padlóra téve hintáztatható. :)


Sportülés rész és a váz

A sportülés része nekünk még nem megforditható, de az újabb model, mint a Slalom Reverse már ezt is tudja, akár magunk felé forditva is feltehetjük. Egyébként akinek van mátrix ülése, az szintén felénk néz és mivel elég nagy, elég sokáig használható ez is. A sportülés olyan 3-4 éves korig biztosan jó. Jó nagy, tágas, háttámlája több pozicióban állitható, ha lábtámaszát felhajtuk egy 2 éves gyerkőc még szinte fekszik benne. A kupolája variálható, két cipzáras zseb is van rajta. Mielőtt elfelejtem gyorsan itt megjegyzem, hogyha a sport rész fent van és összecsukjuk a babakocsit, a váz értelemszerűen kicsit nagyobb helyigényű lesz. 



A váz strapabiró, lapra csukható, a legkisebb eredmény érdekében a két hátsó kerék egy mozdulattal levehető. Az első kerék poziciója változtatható vagy épp ki is vehető, de azért ez már kicsit bonyolultabb. De nem kivitelezhetetlen. Azonban akinek nincs ennyire kicentizve a hely, nem érdemes babrálni vele. Az alsó csomaghálós részben sok mindent elhelyezhetünk, elég jól meg lehet tömni. A nagyságot illetően azonban határt szab a váz. A tolókar több pozicióba állitható, a hátsó kerekek rögzithetők elgurulás ellen. Az első kerék fékezhető a tolókaron lévő fékkarral (olyan mint a kerékpárokon). A kerekek pumpával, mely tartozéka a babakocsinak, könnyen felfújhatók. A pumpáról érdemes átnézni a használati utasitást, trükkös, de ötletes, igy pici helyet foglal el a babakocsi alatti tárolórészben. A három nagy kerék nagyon jól viseli a terepet, az első kerék könnyen fordul, bárhol könnyen elnavigálható a babakocsi. Az első kerék rögzithető, igy egyenes pozicióban marad, ekkor egy kézzel is könnyen tolható. Ha elforog az első kerék, akkor már nem olyan könnyű egy kézzel "vezetni" főként terepen. A váz könnyen összecsukható és szétnyitható.


Összességében mi nagyon elégedettek vagyunk vele, aki szeret kirándulni és nem csak városi használatra szeretne babakocsit, annak merem ajánlani.

2012. augusztus 22., szerda

Nuna PEPP

Mindig is kedveltem a babakocsikat, nem tudom miért. Valahogy a kocsik mindig is érdekeltek, úgy tűnik a babakocsik sem kivételek. :)  Ha most kéne vennem, akkor erre a darabra esne a választásom. Nagyon ötletesnek tűnik, sok okos funkcióval és valamiért tetszik is, ráadásként a szinválasztékkal sem spóroltak.

Ha netán valakit mélyebben érint a babakocsi vásárlás kérdése, akkor amit érdemes tudni erről a babakocsiról, hogy:
- a háttámla 3 pozicióba állitható, jól jön alvás idején
- kicsire összecsukható egy mozdulattal
- a lábtartó több variációban létezik piciknek, nagyobbaknak
- könnyen, egy kézzel navigálható
- állitható a tolókar
- az árnyékoló egész jónak (nagynak) tűnik
- egész méretes az alsó kosár része
- a széles nyomtáv stabilitást sugall

Azonban ez a babakocsi szerintem tipikus városi kocsi, nem hinném hogy alkalmas terepre, már csak a kis kerekeit nézve sem. Egy kevésbé göröngyös úton azért elboldogul, de igencsak alacsony "hasmagassága"miatt rally-ra nem valószinű, hogy ajánlható. :)  

Magyarországi forgalmazásban nem tudom megtalálható-e, ennyire nem mélyedtem bele, véletlen találtam rá, miközben mást kerestem. De ha már megtetszett, gondoltam legyen meg ez is valahol a "jegyzeteimben". Egész jó kis reklámot csináltam neki, nem? Már akinek a fenti felsorolás a preferenciarendszere. :)

Hogy azért lássuk is miről áradozok, ime két kép:


Forrás: www.nuna.eu/pepp

2012. augusztus 16., csütörtök

Dolce Gusto Piccolo :)

A reggeli rohanáshoz kerestük az ideális kávéfőzőt. Sajnos a hagyományos "kotyogósra" nem mindig jut idő. Többszörös kutatások során a Dolce Gusto Piccolo mellett döntöttünk (szempontok: ár, kis helyigény, "gazdaságosság", kapszulák mesterséges adalékok nélkül"). Nekem nagyon tetszik a szines változat, de a jó ár miatt grafitszürke lett a mi példányunk. Azért nem birom megállni, hogy a kedvencemet is ne szúrjam ide be. :)



Egyenlőre még az ismerkedési fázisban vagyunk. Első körben a minta kapszulák sajnos lejártak voltak. A Nescafé elnézést kért, valószinű a mi akciós darabunk egy elfekvő készlet volt. Postán kaptunk tőlük másik mintát. Kedves gesztus tőlük, jó inditás. Sajnos a mintakapszulák nem a teljes palettát tartalmazzák, az engem érdeklő caramel macchiato sincs benne. No, de igy se lehet panasz, azért  a kis dobozkában lapul egy forró csoki, egy capucciono és két kávé kapszula. Gondolom gyakorolni kell, mert a szabad karocska nem csak arra ad lehetőséget, hogy szabályozzuk mennyire szeretjük erősen a kávénkat, hanem arra is, hogy elvizezzük kicsit a capuccinot. A kávék nem rosszak, de nem hengereltek igazán le. De lehet még gyakorolnom kell. A végére a forró csoki maradt, arra annyira nem vágyódtam, de ha már a dobozban volt, kipróbáltam. Hmmm... ütős! Számomra ez volt az, amelyik átütő sikert aratot. Egyetlen nagy bánatom, hogy a kakaós kapszula mesterséges izesitőt is tartalmaz. Nem igazán értem miért, amikor spanyol kakaóból van, van benne fahéj és ha jól emlékszem cardamon is. Szerintem igazán nem hiányozna a mesterséges izesitő egy ilyen felsorolás esetén. Egyébként a legtöbb kapszulás kávé mesterségesen izesitett. Ezért is esett ki sok a rostán, mivel ha kizárom a mesterségesen izesitett kapszulákat, akkor alig marad valami a palettán. Akkor meg inkább ez a kis helyes, kedvező árú pingvinke főzze a kávét, amikor csak pár perc van rá. Persze az egészséges úttörők most biztosan pálcát törnének a fejem felett, hogy ugyan miért foglalkozom a mesterséges izesitőkkel, amikor az egész rendszer igazából az, műanyag elemekkel. És igazuk lenne, de most anyagilag ez volt a keret, valamint az illetékes fő kávéivó meg van elégedve eme kis gépecske tudományával/izvilágával. Ebben mondjuk nem értünk teljesen egyet, szerintem a Senseo finomabb kávét főz. De hát ahány ház annyi szokás, ahány ember annyiféle izlésvilág. Nem mondhatjuk egyértelműen valamire, hogy csak ez a jó, lehet másnak más izlik. Sajnos a kinálati palettán Senseo nem szerepelt, valamint az alap Senseo nem tud latte-t, cappuccino-t főzni. (Ezzel tudtam volna élni, nem tart semeddig tejet önteni a kávéba.) Viszont akinek bővebb a kerete létezik egy Senseo Latte Select, amelyen egy kis tejtartály van és igazi tejből késziti a tej alapú kávéitalokat. Ezt sajnos nem volt alkalmam tesztelni, de ha ugyanolyan jó kávét főz, mint a kistestvére, akkor a friss tejjel igazán finomat készithet. 

Forrás: cenowarka.pl


Két hete szolgál nálunk "Piccolo", eddig sikerrel. Gyorsan teszi a dolgát, nem csinál piszkot és zajosnak is csak annyira zajos, ami nem bántja a fület. Megjegyzem a zaj tűrési határa is egyéni. Nekünk ez megfelelő, senki nem ébred fel, ha Piccolo épp hajnalban késziti a kávét vagyis a tejeskávét. 
Kapszulákban még a chai tea latte került tesztelésre, "nem rossz" eredménnyel végzett.

2012. augusztus 7., kedd

New Chapter vitamincsalád

Ha már igy felriadtam, gyorsan még egy post belefér. A téma aktuális az egészséges és természetes életmódot kedvelőknél. A New Chapter vitamincsalád csak nem régen került be a Hazánkban forgalmazott vitaminok közé, ahogy én tudom főként internetes oldalakról rendelhető, elég magas áron. Szemfülesebbek az amazonról is megrendelhetik, igy spórolhatnak, sokszor nem is keveset.

 
Forrás: www.newchapter.com

A New Chapter hal olaj kapszulája vad alaszkai lazac olajból készül, szine borostyánsárga. Ezzel szemben a vegyi eljárással készült, halványsárga hal olaj zselékapszulák már nem tartalmazzák az értékes anyagokat, hiszen ezeket tönkreteszik az eljárás során. Helyette adnak hozzá zsirsavakat, vitaminokat vagy antioxidánsokat, de az igazi érték elveszik belőlük. Tehát jó tanács, ha biztosak akarunk lenni, hogy a hal olaj kapszulánk jó minőségű, nézzük meg a szinét! 

Én az egyik kedves ismerősöm révén kezdtem ismerkedni ezzel a vitamincsaláddal és pár tagját tesztelem is. Egyenlőre még nem olyan hosszú ideje, hogy hitelt érdemlően véleményezzem. Pár hónap múlva már merek kisérletet tenni rá. Kipróbálása mellett a jó minősége szólt, hogy tiszta növényi anyagokból van és mentes mindenféle kemikáliáktól. Például nem szinezett, szép kis pirulákról van szó. Szépségversenyt nem nyernének. Az egyik termék például egy termetesebb, jó sötét, talán majdnem fekete gélkapszula. Magyarnak nem túl kellemes érzés az összetevőknél a gelatin mellett zárójelben lévő "Halal" szócska. Összevetve a szinével, inkább a netre pattan az ember, mint sem, hogy leküzdhetetlen vágyat érezzen a lenyelésére. Persze csak az olyanok, akik nem jártasak és van jó pár lyuk a tudástárukban. De ahogy anno a matematika tanárom mondta: "Nem az az okos ember, aki mindent tud, hanem aki tudja, hol kell utána nézni!" Egyébként nagyon nem tartozott a kedvenc tanáraim közé annak ellenére, hogy a matematikát mindig is szerettem. Szigorú volt és igazságtalan! Visszatérve a témához, amit találtam információt az az, hogy az arab világban a Halal a törvényest, a megengedhetőt jeleni, mig a Haram a törvénytelent, a tiltottat. A Halal élelmiszerek fogyaszthatók, egészségesek, mert tiszták és mindenféle betegségtől mentesek. Ha egy gelatin vagyis zselatin Halal, akkor az nem állati eredetű. Egyébként ebbe az élelmiszercsoportba tartozik a tej (tehéntől, kecskétől, tevétől, juhtól), a hal, a méz, az alkoholtartalom nélküli növények,  a friss és a természetesen fagyasztott zöldségek, a friss és száritott gyümölcsök, olajos magvak, gabonák. Az ellentábor tagjai a bármiféle sertésből készült élelmiszerek, a helytelenül levágott állatok (a levágásnak megvannak a szigorú szabályai), mindenféle vérből készült élelmiszer, az alkoholos élelmiszerek. Tehát megnyugtató, hogy ez a szócska csak a termék jóságát/tisztaságát hivatott jelölni, de minden esetre a hazai piacon nem előnyös ilyen formában hagyni. Mielőtt ezt a gondolatsort tovább vinném, már rögtön meg is állok. Ugyanis a szomorú hir az, hogy a New Chapter-t eladták és a vevő nem más, mint a Procter&Gamble. Pár amerikai bio bolt már le is vette a New Chapter termékeit a kinálatból, mondván sem az elv nem egyeztethető össze, sem pedig a bizalmuk nincs meg ezután a termékben. Sajnos a tény az, hogy a P&G termékek közel nem olyan tiszták, mint a New Chapter termékei, akik főként (de az is lehet teljes mértékben) bio (organic) alapanyagból dolgoznak, speciális eljárásokkal. Hogy egy olyan cég, mint a New Chapter, hogyan adhatta magát oda és mi lett az elveivel többek számára kérdéses. Többen állnak és nem tudják ezt hova tenni. Több fogyasztó áll és nem tudja, mit is tegyen. Keressen mást, de mit, vagy bizzon továbbra is a termékben, de hogyan? Szóval patt helyzetnek néz ki jelenleg. 
Nálunk nem kerülnek rögtön kukába a vitaminok, egy részről még valószinű az eredeti felállásban lévő gyártósorról származik, másrészt az áruk sem volt kevés, harmadrészt mert elvileg nagyon jók. Számomra ez az a szomorú pont, amikor végre rátaláltam valamire és még mielőtt örülni kezdenék, már szomorkodhatom is. Másfelől ugye az érzés, hogy vajon a vitamin maradt-e jó vagy sem, nem ugyanolyan hatással dolgozik a szervezetben, mintha az ember tutira bizna benne. Faramuci helyzet.
Az egyik oldalon azt olvastam, hogy szeretnének piacot bőviteni és ehhez volt szükség tőkére. A kérdés ebből kifolyólag az, hogy a piacbővités több termék piacra dobását jelenti, az eddigi kis bio konyha vajon képes lesz kiszolgálni a többlettermelést vagy ezt más forrásból pótolják. És vajon ez a más forrás megüti azt a minőséget vagy higul, "koszolódik" az összetétel. Ez itt a nagy kérdés!

Aki tudja a választ, ne tartsa vissza!!!! Mindenképp irjon kommentet!

Macsekok

Ha már Garfield ihlette a blogot az első téma macsekos lesz.

A Garfield képregény 1978-ban látta meg a napvilágot. Az iró, Jim Davis ekkor 33 éves volt és képregényének alapjai saját életéből származnak. Például a nagyapjáról nevezte el a lusta, kövér macskát, akinek jelleme és testalkata állitólag azonos volt. Milyen kedves unoka. :) 
Garfield azóta világhirű és népszerűségét igazolja, hogy a Guinness Recordok Könyvébe is bekerült. No nem a súlyával, hanem, mint a legtöbb újságban szereplő képregény. Számtalan formában találkozhatunk vele, hiszen nem csak a képregények hasábjain néz vissza, hanem a filmvászonról, dvd-ről, de akár magunkhoz ölelhetjük plüssállat formában, kispárnán vagy viselhetjük ruhadarabjainkon, netán mamuszként. Azt hiszem az ötletek tárháza kifogyhatatlan. Például szinte a legtöbb helyen található "Utálom a hétfőt" feliratú, Garfieldos bögre. :)  

 Garfield formálódása, azért mintha fogyott volna, jobb lenne a kondija és egyre jókedvűbb lenne! :)

 Forrás: www.hotdog.hu

Részlet a Garfield filmből


Egy másik nagymacska, a hegyi oroszlán (Amerikában pumának is nevezett). Nagysága kevésbé az elhizottságából ered, sőt igen jó kiállású, izmos egyedek. Az Egyesült Államokban és Kanadában újra kezdenek teret hóditani, annak ellenére, hogy előbbi országban majdnem teljesen kiirtották. Mára visszatértek és számuk növekvő. Főként a nyugati részen él sok példány, de folyamatosan terjeszkednek déli és keleti irányba. A neten bővebb információt is lehet magyar oldalakon találni, sőt megtalálható valamelyik vidéki állatkertben is még azt hiszem (Nyiregyházi Állatkert, Szegedi Vadaspark - de aki biztosra akar menni nézzen utána ennek az infónak!). Egyébként ez a "cicus" nagyon hasonlit egy házi macskára, még dorombolni is tud :) azonban ez az össz közös vonásuk talán. :( Az állat gyönyörű, de félelmetes is egyben a kinézete. Nem hiába, csúcsragadozóról van szó. Aki Kanadába és az Usa-ba készül, nem árt ha átfutja a mountain lion-ról irottakat is és nem csak a medvékről keresgél, annak ellenére, hogy az esély igen kicsi, hogy összeakadjon vele az ember. Amerikai oldalak szerint, hogy villámcsapás éri az embert az esélyesebb. Az én véleményem azért az, hogyha valami nem száz százalékig kizárható, azért egy pillantást érdemes rá vetni és tájékozódni. 

 Forrás: http://www.engadget.com

Igyekeztem egy aranyos képet betenni, amin igazán "cuki-cica" kinézete van. Nem szeretnék a saját blogomon ijedezni.

Dióhéjban a tudnivalók:
Homokszinűek, fekete hegyű fülekkel és farokkal. Elfutni több okból sem érdemes előle. Első ok, hogy ez kiváltja belőle a vadászösztönt és máris prédának nézi az embert, a másik ok pedig, hogy több, mint 50 km/h sebességgel is futhat, igy biztos, hogy utol is éri. Harmadik ok, hogy a specialitása a hátulról támadás, rögtön a koponya hátsó részére irányul a harapása, mely jóval erősebb, mint egy kutyáé. Általában zsákmányainak (többnyire szarvas, de nem veti meg a kisebbeket sem, akár az egér is szóba jöhet, ha nincs más) elsőre eltöri a nyakát. Na ettől még igy irva is borsódzik a hátam. Ember elleni támadásai ritkák, de sajnos előfordulak. Az ilyen egyedeket igyekeznek megkeresni és kilőni, mielőtt újra kedve támadna emberre vadászni. Főként gyerekekre, idősekre támad rá, akik egyedül vannak. Ezért is javasolják minden túrázónak, terepbiciklistának, hogy csoportokban tegyék kirándulásaikat főként a bozótos, nem nyilt és belátható terepeken. Célszerű zajt kelteni (álltólag énekelni, fütyörészni), hogy az állat időben el tudjon vonulni. Elvileg nem szeret konfrontálódni az emberrel. A gyerekeket mindig felnőtt mellett kell tartani, mert vékony hangjuk és mozgásuk zsákmányra emlékeztet. Ha a hegyi oroszlán feltűnik a gyerekeket azonnal fel kell venni, lehajolás, leguggolás nélkül. Az állattal szembe kell nézni, nem szabad elfordulni, mindent meg kell tenni, hogy nagynak és félelmetesnek tűnjön az ember - karokat felemelni, kabátot szétnyitni. Ágakkal hadonászni, köveket és egyebeket kell dobálni felé, kiabálni, mert állitólag ezzel elriaszható. Számomra mondjuk kérdéses, hogyha nem lehet leguggolni, lehajolni, hogy szerzünk követ. Ha támad, vissza kell támadni. A legjobb hely ahol érdemes megütni az az orra. Számomra ez is kérdésesen kivitelezhető, az orr érzékeny terület, állitólag a cápát is orrba kell vágni. Mondjuk ha ezt nézem, akkor talán egy pumát esélyesebb az orrán eltalálni, mint a cápát a vizben orrba nyomni. Mindenesetre támadásokkor akik a fejét vették célba, fejbe dobták kővel, fejbe vágták egy tuskóval, sikeresen elüldözték.
Ezekben az országokban minden elismerésem azoké, akik ilyen helyen mernek lakni. Számukra is sok megelőző tanács van, például mozgásérzékelő lámpák felszerelése, éjszakára minden állatt fedél alá vitele, magas kerités épitése, bozót kiirtása (Amerikában és Kanadában is divat a kerités-nélküliség, bár a hátsó kertek általában zártak, de gondolom ezt is lakhelye válogatja).

Remélem senkit nem ijesztettem el a blogról az első témával. Közben a tengerimalacunk rodeózni kezdett, meg is ugrott a pulzusom tőle. Szerencsére Magyarországon nem fenyeget senkit ilyen veszély. :)  Máris 1:0, Magyarország : Usa-Kanada  (Azt hiszem ezt az olimpiai időszak hozta ki belőlem.)

2012. augusztus 6., hétfő

Előszó

Már régóta gondolkozom blog irásán. (Elnézést, egyenlőre nincs hosszú i betűm, amint lesz javitom.) Mindig kutatok valami után a neten, találok, nyitva hagyom a böngészőt és a végén már több tucat oldal van megnyitva és lefagy. Aztán vagy sikerül vagy nem a helyreállitás. Úgyhogy elhatároztam blogot irok, igy megmaradnak a gyűjtött információk és bármikor megtalálom őket. Esetleg másnak is jól jönnek majd. :)
A blog nevének/cimének ihletője Garfield volt. Próbálkoztam pár névvel, de úgy tűnik mind foglalt. A Garfieldos dvd igen népszerű mostanában a lejátszónkban, innen jött az ötlet.

Az oldal főként az egészséges életmód, környezetvédelem felé tolódik, persze biztosan lesznek kivételek. A témák azt hiszem nagyon vegyesek lesznek.

Jó olvasgatást Mindenkinek!